Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Ändrat programutbud

Kommunfullmäktige har beslutat att Ekbackeskolan framöver skall ändra sitt programutbud. Sökbara högskoleförberedande program till läsåret 2024/2025 blir; Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet och Teknikprogrammet. När det gäller yrkesprogram kan skolan erbjuda två program läsåret 2024/2025; Försäljnings- och serviceprogrammet och Industritekniska programmet.

All verksamhet på Individuella programmen kommer framöver att förläggas till Ekbackeskolan. Elever som redan går på Yrkesskolan kommer att kunna läsa färdigt sin utbildning som vanligt.

Elever som redan går på Barn- och fritidsprogrammet, Hotell- och turismprogrammet och Vård- och omsorgsprogrammet fortsätter att läsa färdigt sin utbildning på vår skola.

Exempelbild