Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Gula Paviljongen är borta

Det blev en kort period för Gula Paviljongen 2.0 om man nu får kalla den så. Närmare bestämt 2 år fick skolan tillgång till ytterligare klassrum och grupprum innan kommunens dåliga ekonomi satte stopp för paviljongens fortsatta existens. I går påbörjades bortfraktandet av modulerna och idag är allt borta.

Den förra Gula Paviljongen användes i betydligt fler år innan dåvarande politiker beslutade sig för att satsa på att bygga den nya skolan på andra sidan ekbacken. När den nya skolan togs i bruk så satsade man även på att renovera den gamla skolan och lät då paviljongen stå kvar ytterligare ett år i samband med renoveringen innan den sedan flyttades till området vid Naturbruksgymnasiet. Med lite ny färg så ändrades den gula paviljongen om till en röd och där bedrivs idag Ängsgårdens förskola.

Ingen vet … men kanske kommer Ekbackeskolan att få använda ytterligare en gul paviljong någon gång i framtiden.

Exempelbild