Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Skolans EU-ambassadör är i Bryssel

Den 26 maj är det EU-val i Europa. För vissa är kanske inte detta ett så viktigt val som när man röstar till Sveriges riksdag eller i sin egen kommun. Vill du vara med och påverka din framtid är EU-valet viktigt! Ekbackeskolans EU-ambassadör är i Bryssel för att utbilda sig och kan vidareförmedla att det är mycket i vår vardag i Sverige som påverkas direkt av beslut tagna i EU! Visste du att 1/3 av EU:s budget går till stöd i medlemsländernas regioner? Visste du att så mycket som 60% av punkterna på kommunfullmäktiges dagordning har anknytning till EU-politik?

Därför är det viktigt att alla får information om sin demokratiska rättighet och skyldighet att rösta i EU-valet! Gå och rösta söndagen 26 maj!

Mer information om EU-valet finner du på följande länk
https://eu.riksdagen.se/eu-valet/eu-valet-2019/# Länk till annan webbplats.

Exempelbild