Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Studenten

Sommaren håller på att göra sitt intåg och med den så väntar också snart ett skönt sommarlov. Det innebär ockå att snart är det skolavslutning i kyrkan och våra avgångselever tar studenten. I år precis som förra året firas det traditionsenligt på skolan. Pandemins dagar är över … för den här gången. På vår skola firar man studenten på en lördag och i år är det lördagen den 17 juni. Vi brukar ha tur med vädret och mycket folk som samlas framför gamla skolan när eleverna springer ut 13.30.

Lördagens hålltider;
10.45
Klassvis fotografering framför gamla skolan.

11.45
Studentlunch på Borgen.
Efter lunchen så tågar studenterna från Borgen till skolan.

13.30
Studenterna springer ut klassvis.
Efter det att eleverna sprungit ut klassvis till sin egen låt samlas alla studenter och sjunger studentsången.

"Sjung om studentens lyckliga dag "

Exempelbild