Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Klasskampen 2022

En nyhet för i år i samband med att ett läsår går mot sitt slut var Ekbackeskolans klasskamp. Under den näst sista skoldagen så var skolans elever i åk 1 och 2 samlade på idrottsplatsen för att tävla i en mångkamp bestående av 18 stationer. Eleverna tävlade klassvis men även lärarna ställde upp med ett lärarlag. Anders, skolans rektor, informerade deltagarna om hur det hela skulle gå till och sedan var kampen igång. Det blev en trevlig aktivitetsdag i vackert väder och många elever kämpade på tappert. Till lunch blev det grillad korv. Det vinnande laget blev TE20 som tog hem segerbucklan. Stort grattis! Vem vet … kanske har det startats en ny tradition på vår skola.

Exempelbild
Uppstart
Lärarlaget
Slå in en spik
Pingisboll
Bosse
Fotboll
EK21
Vattenflaska
Stövelkast
Rockring
5 minuter
Frågesport
Stafett
Toapapper
Flygplan
Mäta
Parlöpning
Balong
Längd
Vissla