Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Skolan bjuder på lussefika

Nu på måndag den 13/12 när det är luciadagen så bjuds det på lussefika. För eleverna som har undervisning i modulerna och på gamla skolan så bjuder elevhälsan på fika i sal A117. För eleverna på nya skolan är det på ”torget” som elevhälsan bjuder på fika. Elevernas fika finns på plats från ca 09:30 men lämpligt är att passa på att fika när man har rast. Personalen bjuds på lussefika i personalrummet. Det lackar mot jul och det är bara några skoldagar kvar på höstterminen. Tiden går fort … and we’d better hurry up …. Tomorrow’s Christmas Day men innan dess är det en hel del som skall göras på i skolan och privat. Det är advent och det är snö ute och lucia bidrar till en god julstämning.

Exempelbild