Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Entreprenör på besök

Ekonomerna i EK19B som läser kursen Entreprenörskap fick besök av entreprenören Thomas Persson som berättade hur det är att vara entreprenör. På ett inspirerande sätt berättade Thomas om sitt liv och hur han ser på begreppet entreprenör. En viktig sak som han framförde är att sätta upp mål och att våga!

I kursen Entreprenörskap skall eleverna lära sig att vara idérika, kreativa genomförare som vågar! Under vårterminen skall eleverna få driva ett eget projekt där de får testa hur det är att vara entreprenör. Då passar det perfekt att lyssna till ortens ICA-handlare Thomas innan det är dags att själv få prova på.

Exempelbild

Entreprenören Thomas med blivande entreprenörer i åk1, EK19B.