Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Studenten 2024

När klockan slagit halv två kunde så de första studenterna springa ut till ett väntande folkhav. Dagen började för studenterna med en god champagnefrukost innan det var dags att samlas vid skolan för klassfotografering. Nästa programpunkt var att bege sig till Borgen för den traditionsenliga studentlunchen. Tillsammans tågade sedan studenterna tillbaka med fanan i spetsen till skolan där förväntansfulla nära och kära samlats på skolgården och många undrade om alla studenter skulle hinna springa ut innan det började regna. Det började bra men i år hade vi inte tur med vädrets makter … det började regna innan alla klasser hunnit springa ut. Skolgården fylldes av paraplyer och studenterna blev aningen blöta … men är det fest så är det! Studentflaken stod sedan redo för att köra många ”byavarv”, trots regnet, med dunkande musik. Nu för tiden sjungs det inte så mycket om studentens lyckliga dag … men en sak är säker trots det dåliga vädret … i dag var våra studenter lyckliga och vi önskar alla studenter en ljusnande framtid!

Exempelbild
Studentlunch
Studenttåg
Utspring
Utspring
Utspring
Utspring
Utspring