Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Läsårsavslutning 2024

I år hölls som traditionen bjuder Ekbackeskolans läsårsavslutning i Osby kyrka. Skolans rektor Anna Ericsson och biträdande rektor Tonette Berntsson hälsade alla välkomna. Skolans husband framförde "Fattig bonddräng" innan det var dags för skolans rektor Anna Ericsson att hålla sitt sommartal. Efter ett musikframträdande av Maja Reberius var det dags för komminister Mirjam Lövsunds betraktelse. Bokpremier delades ut till elever i åk 1 och åk 2 och för eleverna i åk 3 var det stipendieutdelning. Som traditionen bjuder fick avgångseleverna gå fram och hämta sina betyg av mentorerna. Naturligtvis så sjöngs också psalm 199 Den blomstertid nu kommer och därmed blev det sommarlov. Som allra sista punkt samlades de blivande studenterna framme i kyrkan. Några lärare framförde en specialskriven text, riktad till våra avgångselever. I morgon är det studenten!

Exempelbild
Skolans rektor

Ekbackeskolans husband.

Skolans rektor

Sommartal av skolans rektor Anna Ericsson.

Pianomusik

Musikframförande av Maja Reberius

Prästen

Betraktelse av komminister Mirjam Lövsund.

Skolans biträdande rektor

Skolans biträdande rektor läser upp vilka elever som fått bokpremier.

Stipendieutdelning Alfings

Stipedieutdelning, Alfing.

Stipendieutdelning Alfings

Stipedieutdelning, Alfing.

Stipendieutdelning Alfings

Stipedieutdelning, Alfing.

Stipendieutdelning Omsorg

Stipedieutdelning, Hälso- och sjukvårdsnämnden.

Stipendieutdelning Sparbanken

Stipedieutdelning, Sparbanken Skåne delade ut 11 st stipendier.

BF21

Betygsutdelning BF21

EK21

Betygsutdelning EK21

HA21

Betygsutdelning HA21

IN21

Betygsutdelning IN21

NA21

Betygsutdelning NA21

SA21

Betygsutdelning SA21

TE21

Betygsutdelning TE21

VO21

Betygsutdelning VO21

Avgångselever samlas

Årets blivande studenter!