Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Välkommen till en ny träff!

Osby kommun hälsar dig välkommen, både ungdom och förälder, till en ny träff i vårt projekt "Jag Kör Säkert" (JKS). Mötet äger rum i Osbysalen, ingång från kommunhusets baksida, den 18 juni kl. 18-20 (insläpp från 17.45).

Sara Andersson, ingripandepolis i Halmstad, kommer att berätta om vilka konsekvenser det kan få att köra bil påverkad. Hon blev svårt skadad i tjänsten när hon blev påkörd av en rattfyllerist.

JKS är ett projekt som ligger under DUO – Delaktig ungdom i Osby. Vi vill med projektet nå ut till de unga på högstadiet och gymnasiet som kör något fordon, detta för att skapa delaktighet i olika frågor som rör deras liv och intresse.

JKS är också en del i det brottsförebyggande och trygghetsskapande arbetet i Osby kommun. Kunskap inom olika områden förmedlas på träffarna under året. Vi anser att ungas delaktighet behöver öka i det brott- och trygghetsskapande arbetet och att unga har mycket att bidra med. För mer information se bifogat dokument.

På plats finns polisen, Länsförsäkringar och kommunens trygghetssamordnare och ungdomssamordnare.

Välkommen!


Vänliga hälsningar
Åsa Brorsson, trygghetssamordnare
Therese Steinert, ungdomssamordnare

Exempelbild
Ny träff JKS