Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Lokalradion på besök

Häromdagen besökte Radio Kristianstad vår skola. Skolans elever som gjort sin APL, arbetsplatsförlagda lärande, utomlands blev intervjuade. Praktikperioden utomlands finansieras av Erasmus+ som är EU:s program för utbildning, praktik, ungdomsutbyten och idrottsprojekt i EU. Eleverna berättade glatt om hur det var att praktisera utomlands. Det var lärorikt att se skillnader mellan Sverige och andra länder och det var nyttigt att man var tvungen att själv ta ansvar för sin tid utomlands för att allt skulle fungera.

Eleverna fick också svara på frågor om det stundande EU-valet. De menade att det inte är så lätt som elev att veta vad man skall rösta på. Det krävs nog att man sätter sig in i de olika frågorna lite mer.

Exempelbild