Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Generation PEP-dag

Även i år anordnade elever på Barn- och fritidsprogrammet en Generation PEP-dag där ca 140 femteklassare i kommunen bjöds in till ”rörelseglädje”. Det blåste bra men det hindrade inte eleverna från att under dagen på idrottsplatsen göra samarbetsövningar, spela fotboll samt lära sig mer om kost och hälsa. Planering och genomförande av dagen sköttes av eleverna som går andra året på Barn- och fritidsprogrammet tillsammans med deras lärare Benny Johansson.

Kronprinsessparet är initiativtagare till Generation PEP vars vision är att alla barn och ungdomar i Sverige ska ha möjlighet till och vilja att leva ett aktivt och hälsosamt liv.

Mer information om Generarion PEP finner du på deras hemsida.
www.generationpep.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Exempelbild