Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Vinnare i aktietävlingen

I samband med Öppet Hus i höstas så kunde besökarna delta i Ekonomiprogrammets aktietävling ”Satsa till tusen”. 100 000 fiktiva kr placerades då i tre olika börsnoterade aktier och Mikael Hansson var den som lyckades bäst med att föröka sitt satsade kapital. När börsen steg ca 5% under tävlingstiden så lyckades Mikael öka sitt kapital med nästan 35% och han blev därmed vinnare till 1 000 riktiga kr sponsrade av Länsförsäkringar Göinge-Kristianstad. Idag på deras nyöppnade kontor mitt i Osby så kunde företagets VD Niklas Larsson överlämna prissumman till vinnaren. Vi tackar för sponsringen och önskar Mikael lycka till med sina framtida aktieaffärer.

Exempelbild
Vinnare i aktietävlingen
Öppet Hus Ekonomiprogrammet
Satsa till tusen