Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Välkomna till torget i Osby

Nu under VO-Collegeveckan är ni alla välkomna till torget i Osby fredagen den 21 oktober mellan kl 11 - 15. Under vecka 42 är det den nationella vård- och omsorgscollegeveckan. Då kan ni besöka vårt tält på torget och där träffa vårdambassadörer, lärare och elever från Vård- och omsorgsprogrammet på Ekbackeskolan, Komvux och personal från förvaltningen Hälsa och omsorg.

Vård- och omsorgscollege är en förening för samarbete mellan arbetsgivare, utbildningsaktörer och fackliga organisationer inom den privata och offentliga vården och omsorgen. Tillsammans arbetar organisationen för att ge elever och studerande en modern utbildning som leder till anställningsbarhet och karriärmöjligheter. Organisationen finns i stora delar av Sverige och samarbetet sker på nationell, regional och lokal nivå.

Välkomna och besök oss nu på fredag när vi finns på torget i Osby mellan kl 11 - 15.

Exempelbild