Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Stockholmsresan

Äntligen så blev det då åter möjligt för eleverna i åk 2 att genomföra Stockholmsresan, en mångårig tradition på Ekbackeskolan, som fick pausas p g a pandemin. Det blev en tidig start för eleverna i början på veckan då bussarna stod redo framför gamla skolan för att ta eleverna till vår kungliga huvudstad. Väl framme i Stockholm och när alla var incheckade på vandrarhemmet väntade ett innehållsrikt program. Det blev naturligtvis ett besök på Sveriges riksdag där eleverna guidades runt i maktens korridorer. SVT, Sveriges radio, Europahuset, Wasamuseet m m fanns inplanerat för eleverna så att det blev en rolig och lärorik resa i dagarna tre.

Exempelbild
Sveriges riksdag
Sveriges riksdag
SR
Europahuset
Wasa
Elever
Incheckning