Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Utflykt till bilskroten

Nytt för våra elever i år är att de kan välja kursen Fotografisk bild 1 som ett individuellt val. I kursen får eleverna lära sig grunderna i fotografi där digital fotografering och digital bildbehandling är en del av kursinnehållet. Eleverna får naturligtvis även arbeta praktiskt med kameran. I fredags i förra veckan tog läraren Mikael Gustafsson med eleverna på en liten utflykt till en bilskrot för att där finna intressanta fotomiljöer. Det finns mycket att lära när det gäller fotografering, alltifrån motivval, komposition, ljus, kontrast m m och allt detta fick eleverna träna på när gamla bilar som gjort sitt och som åldrats med patina blev intressanta fotoobjekt.

Exempelbild
Fotografering vid bilskroten