Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Använd din Tekn-IQ

Tekn-IQ är en dold superkraft som du kan utveckla på Industritekniska programmet. Tekn-IQ är precis som det låter, teknisk smartness! Det är superkraften att fixa en trasig grej eller mecka ihop en ny, förmågan att planera och skapa, välja och bearbeta material, hantera och underhålla utrustning och lösa de problem som dyker upp.

En del personer har låg Tekn-IQ och vet knappt hur man slår i en spik. Andra klurar själva ut hur man monterar ihop en motor. Så länge du har nyfikenheten är Tekn-IQ något som går att träna upp och det är exakt vad du får göra på Industritekniska programmet!

Mer information om Tekn-IQ finner du på hemsidan; https://tekn-iq.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Exempelbild