Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Planering inför APL utomlands

Under läsåret har skolan planerat för att nu till våren kunna genomföra APL utomlands. I och med att rekommendationerna kring Covid-19 ändrats kan nu eleverna förbereda sig på att göra en del av sitt arbetsplatsförlagda lärande utomlands. Resa, boende och mat är helt finansierat av EU-projektet Erasmus+. Veckan efter Sportlovet åker några elever från Industritekniska programmet och Vård- och omsorgsprogrammet till Lüdinghausen i Tyskland.

Samma vecka åker även elever från andra yrkesförberedande program till Spanien och Malta.

Erasmus+ erbjuder förutom APL utomlands även jobbskuggning för lärare. Under en vecka får en lärare från vår skola följa en kollegas arbete i ett annat europeiskt land.

Exempelbild