Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Besök från Tyskland

I veckan som gick fick vår skola besök från Richard von Weizsäcker Berufskolleg i Lüdinghausen, Tyskland. Två rektorer samt fyra lärare från deras yrkesprogram har varit i Osby och jobbskuggat och samtidigt besökt sina elever från Tyskland som gör sin APL här i Osby samt i Älmhult. Rektorerna har pratat organisation, pandemitider, digitalisering, värdegrundsarbete och hur en vanlig arbetsdag samt skoldag kan se ut. De har även besökt olika klasser och tagit del av hur undervisningen sker på Ekbackeskolan. Under besöket har även framtida projekt diskuterats och det lär säkert bli fler utbyten mellan Osby och Lüdinghausen.

Besök från Tyskland
Besök från Tyskland
Besök från Tyskland
Besök från Tyskland
Besök från Tyskland
Besök från Tyskland
Exempelbild