Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

FIFA ringde ...

FIFA ringde upp och intervjuade Johanna Rasmussen angående kvinnligt ledarskap och talangutveckling inom fotbollen. Tillsammans diskuterade de ämnena för att kunna driva arbetet framåt. Johanna är dels assisterande i danska F19 och en av de unga kvinnliga tränarna som sticker ut internationellt inom fotbollens traditionella mönster med majoriteten manliga ledare. Hon är mycket uppskattad för sina fotbollskunskaper och de erfarenheter hon har med sig från sin aktiva karriär. Johanna drivs av att sätta fotbollen i fokus oavsett kön eller nivå och av att arbeta med möjligheter för fler. Vi är otroligt tacksamma och lite ”starstrucked” över att ha Johanna Rasmussen i vår miljö på Ekbackeskolan!

Exempelbild