Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

UF - STARTUP 2020

I morgon torsdag så är det startup för alla UF-företag. Det blir inte som det brukar d v s att nära 2 000 elever träffas exempelvis i Malmö för att ”kicka” igång det nya UF-året. Vi på Ekbackeskolan får göra som de andra skolorna, logga in på nätet och följa livesändningen digitalt.

Eleverna kommer att få träffa Ali Eftekhari som kom till Sverige när han var två år och är idag grundare till musikfestivalen Big Slap.

En annan entreprenör som kommer att dela med sig av sina erfarenheter är Heja Havre som startade UF-företaget "instant gröt" som sålde en smaksatt gröt i en praktisk förpackning där man endast behövde tillsätta vatten. Företaget blev utsett till Årets UF-företag i Skåne 2020.

Shahnoza Ibragimova kommer att dela med sig av värdefulla säljtips.

Livesändningen börjar i morgon den 17 september med start klockan 09:30.

Stötta gärna skolans nya UF-företagare!

Exempelbild