Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

LIU-certifieringen från Skånes FF

Ekbackeskolan har från Skånes FF erhållit en LIU-certifiering när det gäller fotbollsinriktningen inom Idrottsgymnasium 2.0. Representanter från kommunen var på plats under onsdagens träningspass för att gratulera vår skola och B Innovation som visat sig hålla hög kvalitet och som lett till denna fina utmärkelse. Skolledningen med representanter för B Innovation var stolta och glada över certifieringen. Kvalitetsstämpeln är ett erkännande på att man är på rätt väg!

Ekbackeskolans samarbete med B Innovation utvecklas hela tiden. För en tid sedan utökades samarbetet från att tidigare ha omfattat fotboll och hockey till att framöver nu även omfatta simning och konståkning.

Grattis, grattis!

Exempelbild