Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

I dag var det ”allsvensk match”

Så var det dags för terminsavslutning för fotbollseleverna på Ekbackeskolan som tränas av B Innovation. Taggade till tusen kom eleverna för att drabba samman i en ”allsvensk match”. Innan det var dags för matchen blev det uppvärmning, pass- och taktisk genomgång instruerad av våra allsvenska coacher och medicinska personal. Tyvärr fick vi ett sent återbud från vår FIFA-domare Mohammed Mehmet Culum som skulle döma den ”allsvenska” matchen men han skickade en videohälsning till eleverna som kämpade på och han satte guldkant på avslutningen. En extra stor eloge skall riktas till eleverna som tränar fotboll men som p g a snuva eller rehab stod vid sidan av och agerade coacher för dagen!

Exempelbild
Terminsavslutning B Innovation