Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Skolans elever har röstat i EU-valet

Under tisdagen den 21 maj röstade skolans elever i EU-valet. Valdeltagandet var relativt högt och Moderaterna blev skolans vinnare. Många skolor har inte arrangerat ett EU-val men på Ekbackeskolan har skolans EU-ambassadör Katrin Rongby sett till att eleverna på skolan har fått möjlighet att rösta. Valdeltagandet var relativt högt och resultatet blev att Moderaterna blev skolans vinnare med 39 röster följt av Sverigedemokraterna som fick 34 röster. Socialdemokraterna fick 25 röster som skolans tredje största parti. Kristdemokraterna fick 18 röster. Vänsterpartiet fick inga röster alls vilket är lite märkligt. Piratpartiet fick 8 röster och Mjölbypartiet fick 2 röster.

Valresultatet;

M 39

SD 34

S 25

KD 18

P 8

C 7

MP 4

L 3

FI 3

Övriga 2 Mjölbypartiet

V 0

Exempelbild