Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

HT-elever tävlade i Skånska Mästerskapet

I slutet av förra veckan var ett lag från Ekbackeskolan med och tävlade i Skånska Mästerskapet 2019 som vänder sig till årskurs 2-elever. Tävlingen ägde i år rum på Scandic Star Hotel i Lund och för Ekbackeskolan tävlade Jennyfer Gomez Gomez och Alexandra Persson.

Under förmiddagen var det först ett skriftligt prov. Efter det var det så dags för tre praktiska prov (rumsbäddning, kontroll av rum och kontroll av konferenslokal)

Under eftermiddagen var det rollspel inför publik.

Alla moment gav poäng som till slut avgjorde vem som vann. Ekbackeskolan lyckades ta en andra plats. Detta var första gången elever från Ekbackeskolan var med och de tävlande var mer än nöjda med den fina placeringen.

Exempelbild
Skånska mästerskapet 2019
Skånska mästerskapet 2019
Skånska mästerskapet 2019
Skånska mästerskapet 2019