Osby logotyp i mobilmeny
Osby logotyp i mobilmeny
Osby kommun
Osby kommuns logotyp

Utbildningsbesök i Schweiz

Avgångseleverna på Hotell- och turismprogrammet samt en elev i åk 2 har under några dagar besökt Montreux i Schweiz. Swiss Education Group hade bjudit in elever som läser Hotell- och turismprogrammet i Sverige till visningar av sina skolor. Eleverna fick information om de olika utbildningarna som Swiss Education Group erbjuder och vilka möjligheter det finns för eleverna efter avslutade studier. Eleverna fick även vara med på lektioner. Ett intressant och lärorikt besök för våra elever, ett besök som väckte tankar och funderingar kring vad man skall göra efter studenten.

Exempelbild
HT 16
Schweiz
Schweiz
Schweiz
Schweiz
Schweiz

”Spaghetti – challenge”
Team Ekbackeskolan lyckades bygga den högsta byggnaden som stod upp.

Schweiz
Schweiz
Schweiz
Schweiz
Schweiz