Gymnasium | Svetsutbildning | Yrkesskolan

Gymnasiesärskola

Grundtanken med gymnasiesärskolan är att erbjuda en trygg och strukturerad miljö där du efter dina egna förutsättningar får en meningsfull skolgång.

Gymnasiesärskola Skog, mark och djur

Yrkesskolan2 615x340

Undervisningen på denna utbildning sker till stor del utomhus. Du kommer att ges möjlighet att få uppleva naturen och all dess djur på nära håll. Du lär dig samspelet i skog och mark. Utöver att hantera motorsåg och röjmotorsåg får du även kunskaper om hur skogsavverkning går till. Vi följer virkets väg från trädet i skogen till färdigförädlade träprodukter. Du kommer ha möjlighet att ta traktorkörkort, motor- och röjmotorkort, ATV-kort (fyrhjulig motorcykel). Du får även möjlighet till att ta truckkort.

Gymnasiesärskola Fastighet, anläggning och park

Yrkesskolan1 615x340

På detta program får du lära dig fastighetsskötsel, t ex om inre miljö där du bl a får lär dig måleriarbeten, eller om yttre miljö som handlar om att få använda maskiner såsom gräsklippare, röjmotorsåg och andra redskap. Utbildningen passar bra om du tycker om att röra på dig och att arbeta fysiskt.  Du kommer även ha möjlighet att ta traktorkörkort, motor- och röjmotorkort, ATV-kort (fyrhjulig motorcykel). Du får även möjlighet till att ta truckkort.

 

Skriv utE-post